Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov,
náměstí Míru 6, Rýmařov 79501
email: icko@inforymarov.cz
telefon: 554 212 381

Informační centrum
při Městském muzeu Rýmařov,
náměstí Míru 6, Rýmařov 79501

email:
 icko@inforymarov.cz 

telefon: 554 212 381

logo junková 100 příběhů republiky na severu m a s 369x369

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 

 

regioncart

Aquacentrum Slunce
Aquacentrum Slunce v Rýmařově patří k Hotelu Slunce a je určeno široké veřejnosti - místním obyvatelům, hotelovým hostům i turistům, kteří tráví svou dovolenou v Rýmařově či v Jeseníkách - tedy všem milovníkům vodních radovánek a relaxace. Aquacentrum není součástí budovy hotelu, ale nachází se v těsné blízkosti. Adresa: Jesenikcá 4, 79501 Rýmařov. Tel. +420 777 273 776, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Web:http://hotelslunce.jeseniky.com/

Krytý plavecký bazén
Krytý bazén v Břidličné byl postaven v roce 1975. V roce 2004 proběhla rekonstrukce strojovny a zateplení objektu.  Bazén se nachází na konci Břidličné, asi 800 m od centra. Jedná se 25 m bazén a brouzdaliště pro malé děti.V březnu 2014 byly uvedeny do provozu finské sauny. V roce 2016 proběhla rekonstrukce bazénové haly včetně vany bazénu a hlavního vstupu. Adresa: Bruntálská 437, 793 51 Břidličná. Tel. +420 554 286 334, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  Web: http://bazenbridlicna.webnode.cz/

Rehabilitační centrum a solná jeskyně v Karlově Studánce
Nový rehabilitační bazén v Karlově Studánce byl otevřen v prosinci roku 2007. Bazén se slanou vodou je součástí lázeňského komplexu Státních lečebných lázní Karlova Studánka.
Vedle bazénu je nevšední atrakcí tepidarium, umožňující relaxaci v suchém i vlhkém teple a finská sauna. Zajímavé jsou ochlazovací prvky za účelem zchlazení vyhřátého organismu z termálních procedur. Mimo bazénový komplex je k dispozici vedle lázeňských procedur, koupelí, masáží, rašelinových zábalů též i nová wellness technika Vakuwell a Vibrosauna, po kterých velmi příjemně působí přechod do solné jeskyně. Ta zájemcům poskytuje prostor k relaxaci i klidné meditaci.Adresa: Karlova Studánka 6, 793 24 Karlova Studánka. Tel. +420 554 798 111, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Web: http://www.horskelazne.cz/

Wellness centrum Bruntál
Wellness centrum Bruntál není zcela klasický plavecký areál. V bazénech narazíte na zajímavost v podobě slané vody. Slaná voda je v bazénech použita především díky jejich antiseptickým účinkům. Bazénová voda nezpůsobuje pálení očí a plavec má příjemný a lehký pocit. Můžete se těšit na 25 m dlouhý plavecký bazén s šesti dráhami, relaxační bazén s řadou masážních prvků, vířivky, výukový bazén a divokou řeku. Odvážní návštěvníci se mohou spustit na stometrovém krytém tobogánu. Aromatická parní sauna je nepostradatelnou součástí centra. K občerstvení návštěvníků uvnitř bazénové haly slouží tzv. mokrý  bar, který je přístupný v plavkách. Adresa: Dukelská 3, 792 01 Bruntál. Tel. +420 554 717 240, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Web: www.wellnessbruntal.cz

Wellness hotelu Brans
Hotel se nachází v Malé Morávce v samotném srdci Jeseníků přímo pod Pradědem, pouhé 3 kilometry od Karlovy Studánky nedaleko Bruntálu a Rýmařova.
Pivní lázně BBB - jako jeden z mála hotelů v České republice vám může nabídnout jedinečný prožitek z výjimečné procedury s léčivými účinky, jejíž součástí je hydromasážní vana, sauna, koupel s přísadami, ze kterých se vaří pivo a relaxace na lůžku z ovesné slámy. Pivní lázně, sauna, vířivky i parafin jsou veřejně přístupné místním obyvatelům, hotelovým hostům i turistům. Adresa: Malá Morávka 215, 793 36 Malá Morávka. Tel. +420 734 697 511, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Web: http://brans.cz/

Rýmařov - Edrovický rybník
Možnost koupání je v příjemném prostředí na západním okraji města, cca 750 m od náměstí Míru (Sokolovská ulice) v Rýmařově. Pláž je travnatá s pozvolným vstupem do vody. Okolí je vhodné zejména pro pěší výlety a cykloturistiku. Rozmanitost služeb není příliš velká (hřiště, skluzavka, záchody, občerstvení), ale dostačující pro návštěvníky, kteří upřednostňují přírodní koupání.

Rybník Tvrdkov
Koupací oblast leží v příjemném prostředí v údolí Tvrdkovského potoka, cca 750 m od obce Tvrdkov. Pláž vodní nádrže o rozměrech cca 150 x 50 m je travnatá s pozvolným vstupem do vody. Rybník není vybaven žádným zařízením. Okolí je vhodné zejména pro pěší výlety, rybaření a cykloturistiku.

Vodní Nádrž Slezská Harta
Údolní vodní nádrž na řece Moravici, celková plocha jezera je 923 ha. Vhodná pro rekreační a rybářské aktivity, možnost koupání, vyhledávaná oblast pro cykloturistiku. K nádrži je přístup z okolních obcí Nová Pláň, Leskovec, Razová, Roudno. Různé stravovací a ubytovací možnosti.

Vodní nádrž v Nové Vsi (obec Dolní Moravice)
Víceúčelová vodní nádrž (koupání, rybaření) vybudovaná v r. 1996 leží na jihovýchodním okraji Nové Vsi (část obce Dolní Moravice) poblíž soutoků dvou pramenných potůčku Moravického potoka.

Městské koupaliště Bruntál
Koupaliště je umístěno v sadech v centru města. Bazén 33 x 15 m s maximální hloubkou 1,9 m a dětské brouzdaliště 15 x 15 m. Součástí služeb v areálu je možnost využití hřiště na plážový volejbal a míčové hry. Děti mají k dispozici pískoviště, skluzavky, průlezky a vodní skluzavky, restaurace. Kavalcova 33, 792 01 Bruntál. Tel. +420 554 711 585, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Termální koupaliště Velké Losiny

Nejstarší moravské termální lázně. Nachází se v areálu lázeňského parku Velké Losiny. Koupaliště napájí teplý pramen Žerotín (přírodní léčivá termální sirná voda se zvýšeným obsahem sirovodíku, hydrosulfidu, thiosíranů a fluoridů) o teplotě 32 - 36°C. Tel. +420 583 394 111, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Řada ubytovacích a podobných zařízení poskytuje možnost aktivního prožívání volného času ve vlastních zařízeních - různá hřiště, stolní tenis, dětské kouty, hřiště, minigolf, saunu, posilovnu, apod.

Víceúčelová sportovní zařízení Rýmařov

V areálu zahrady Hedvy v Rýmařově bylo vybudováno dětské sportovní hřiště situované do prostoru stávajícího remízu. Pro realizaci byl využit svažitý terén a částečně i stávající zeleň: hřiště je výškově členěno terasami, je zde umístěno odpočívadlo. Herní prvky jsou rozděleny podle věkových kategorií dětí, kterým jsou určeny. Dominantním prvkem v centrální části hřiště je prostorový objekt - cvičná lezecká (tzv. boulderingová) stěna.
Dalším vybudovaným objektem je víceúčelové hřiště, které bylo situováno ve vazbě na okraj travnaté „pláže" u Edrovického rybníka. Je umístěno mezi stávající skupiny bříz k patě terénní modelace, která bude využita pro vybudování dřevěných (příp. kamenných) sedacích stupňů. Víceúčelové hřiště s povrchem z umělého trávníku s křemičitým vsypem může být využíváno pro velké množství míčových her (tenis, volejbal, malá kopaná, nohejbal, házená, cvičně košíková).

Kromě nové sportovní plochy byla provedena také rekonstrukce stávajícího antukového hřiště na hřiště pro plážový volejbal pro doplnění nabídky návštěvníkům areálu Edrovického rybníka v letní sezóně.
Pro školy, sportovní kluby i veřejnost bude užívání bezplatné. Aby bylo zaručeno, že hřiště nepodlehnou útoku vandalů, budou areál pravidelně nejméně jednou denně kontrolovat pracovníci Městských služeb a do budoucna zde bude instalován kamerový systém. Areál je oplocený a uzamčený. Pro využití sportovních areálů je nutná rezervace v Informačním centru Rýmařov na tel. +420 554 212 381. K zapůjčení klíčů od hřiští je třeba vratná záloha ve výši 200,- Kč. Pokud nebudou klíče vráceny včas, záloha se nevrací!

Zda je areál právě využit nebo zamluven, zjistíte na webových stránkách města www.inforymarov.cz  (hlavní menu - Sportovní areál) nebo dotazem v informačním centru. Tel. +420 554 212 381, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Tenisové kurty - Rýmařov
U fotbalového hřiště v Rýmařově jsou dva tenisové kurty TJ Jiskra s antukovým povrchem. Kurty jsou ve volných hodinách a termínech přístupné i pro veřejnost. Tel.:+420 608 631 218

Bowling Rýmařov
Nachází se v hotelu Slunce, jsou zde dostupmé dvě dráhy, jak ubytovaným hostům, tak i široké veřejnosti. Tel. +420 777 273 776. Web: http://hotelslunce.jeseniky.com/16057/bowling/

Horolezecká stěna ve Středisku volného času Rýmařov
Pro vstup na horolezeckou stěnu je nutné se objednat na tel.: +420 737 751 283 den předem. www.svcrymarov.cz/stena.php

Sportovně relaxační areál Horní Město
Součástí je víceúčelové a dětské hřiště, hřiště pro plážový volejbal, herní prostor pro děti a mládež včetně robinsonádního areálu a skateboardové hřiště. U záchytného parkoviště pro auta slouží sportovcům i veřejnosti šatny a sociální zázemí, a také plocha pro pořádání společenských akcí. Na areál navazuje běžecký okruh s tělocvičnými prvky a nářadím využitelným i pro zimní aktivity. Web: www.hornimesto.cz

In – line a cyklo okruh v Karlově pod Pradědem
Tento okruh je možné využívat celoročně, a to pro cyklistiku, in-line bruslení, skateboarding, procházky, ale i kondiční trénink na venkovních posilovacích strojích. V zimě se pak okruh mění na běžecký s pravidelně udržovanou běžkařskou stopou. Provoz areálu po celý rok prodlužuje instalované veřejné osvětlení, které je zrealizováno kolem celého okruhu. Součástí areálu je pak i dřevěný přístřešek, který slouží jako zázemí pro návštěvníky, kteří mohou v areálu rovněž využít komfortu bezplatného parkovacího stání i sociálního zařízení. Celý areál je řešen bezbariérově. Tel. +420 554 273 095, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  Web: www.malamoravka.cz

Funpark a Bikepark na chatě Kopřivná pod Pradědem
Je zábavně-relaxační centrum pro malé i velké, rekreační sportovce i pro vyznavače adrenalinu. Nabízí zábavu a pohyb v letním i zimním období - Summer tubing, skákací hrad, dětské elektro motorky a 4kolky, bungee trampolína, trampolíny, dětská lezecká stěna – bouldery, big air bag, lezecká stěna, paintball aréna, sjezdové koloběžky, sjezdové buginy, trampolínou pole, beach volejbal, sjezdové brusle. Tel. +420 554 273 152, +420 777 745 374. E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Web: www.koprivna.cz

JO Horymas Horní Město
Tel. + 420 723 953 044, +420 731 169 076
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: www.stajkincl.cz

Jezdecký oddíl SK PENTAL Břidličná
Tel.  +420 724 068 958, +420  554 286 135
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: http://www.sk-pental.wbs.cz/

Usedlost Jasanka Albrechtice u Rýmařova
Tel. +420 725 969 527
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: http://www.usedlost-jasanka.cz/

Penzion Hamříkova stáj

Tel.: +420 775 922 178, +420 732 337 800

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Horolezecká stěna SVČ Rýmařov
Lezecká stěna se pyšní výškou 8 m a obvodem 15 m. Najdete na ní cca 600 chytů a 14 štandů, přičemž každý je obsazen lanem. Rezervaci nutno provést 24 hodin předem na tel. +420 737 751 283. E-mail: Web: http://www.svcrymarov.cz/stena.php

Zřícenina hradu Rabštejn (803 m n.m.)
Skalní oblast Rabštejn se nachází se v jižním výběžku hřebene Hrubého Jeseníku, 16 km západně od Rýmařova, cca 5 km jižně od sedla Skřítek, přes které prochází silnice I. třídy č. 11 z Rýmařova do Šumperka.
Dvě skalní hradby tvořené metadiabasem vyčnívají do výše 20 - 35 m. Pro horolezce představují dvě hlavní skupiny věží: Přední skály a Zadní skály. Lezecky nevýznamné jsou Dolní skály. Terén umožňuje až 180 cest lezení, většinou obtížnosti 3 až 6 UIAA, ale také 7 a 8 a dvě 9. Bizarní tvary věží nabízejí možnosti lézt v plotnách, převisech, spárách i komínech. Vrcholky skal poskytují široký rozhled po bohatě zalesněné okolní Hraběšické hornatině i směrem k Hornomoravskému úvalu. Na louce pod skalami je veřejné tábořiště a v místě je také restaurace.

Skalní hradby byly součástí stavby mocenského a správního sídla rabštejnského panství - hradu Rabštejna, vystavěného koncem 13. století a definitivně zpustlého v 17. století.  Skalní krajina v okolí Rabštejna porostlá jedlobučinovými lesy je chráněna jako přírodní rezervace.
Přístup ze sedla Skřítek po modré turistické značce (7 km) většinou po lesní asfaltové cestě. Z Bedřichova od hájovny po červené turistické značce (4 km), Z Rudoltic po modré turistické značce na rozcestí Hvězda a pak po žluté značce na Rabštejn. Autem se dá nejblíže dojet na konec až k tabuli s označením ceduli CHKO Jeseníky a zákazem vjezdu. Zde je možno zaparkovat. Na Rabštejn rovněž vede cyklostezka (Rabštejnská) z Oskavy přes Bedřichov.

Dobřečovské skály (770 m n. m.)
Poblíž Dobřečova - části obce Horní Město - se nacházejí asi 10 m vysoká izolovaná fylonitová skaliska, která jsou využívána jako přírodní horolezecká stěna.
Skály jsou na soukromém pozemku, přístup je volný a zásady slušného a ohleduplného chování by měly být samozřejmou povinností všech návštěvníků.
Přístup je pěšky od kostela v Dobřečově (možnost zaparkovat auto) po asfaltované polní cestě směrem k osadě Ferdinandov, asi po 500 m v mírné zatáčce odbočit doleva po polní cestě k lesíku se skalami.

Snowkite - Skály u Rýmařova

Zábava pro celou rodinu i jednotlivce. Létání s drakem nebo jízda zasněženými sluncem zalitými pláněmi za pomocí tažného draka. K dispozici je půjčovna vybavení, občerstvení - teplé, studené alko i nealko nápoje, jednoduché teplé i studené jídlo. Snowkiting centrum Skály nabízí kompletní kite kurzy od A-Z. Kompletní vybavení pro snowkiting Vám zapůjčíme po prokázání základních bezpečnostních znalostí. Pokud jste začátečníci a chcete si snowkiting vyzkoušet, rádi Vám zapůjčíme cvičný kite a nebo nabídneme kite kurz s instruktorem, který Vás do tohoto sportu bezpečně zasvětí. Snowkitingové kurzy jsou tím nejrychlejším a nejbezpečnějším způsobem jak se naučit tomuto sportu. Stačí si vybrat termín, navštívit snowkite centrum Skály nebo zavolat či zaslat email.

Kontakní informace

Telefon: +420 731 169 076

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: https://kiteskaly.webnode.cz/

 

Ski Karlov

Ski Karlov nabízí parádní lyžování v Jeseníkách. Na 1 skipas máte v Karlově pod Pradědem k dispozici až 11 km propojených sjezdovek všech obtížností. Specialitou je expresní krytá 4-sedačka s bublinami, dlouhé rodinné sjezdovky, široké bezpečné svahy a největší areál pro večerní lyžování na Moravě. Ve středisku najdete i půjčovnu s veškerým kvalitním lyžařským vybavením. Pro nejmenší je připraven dětský koutek s hlídáním a děti do 5 ti let lyžují zdarma.

Kontakní informace

Telefon: +420 777 745 370

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.skikarlov.cz/

 

Ski Myšák

Ski areál Myšák najdete v Karlově pod Pradědem, který nabízí rodinné i sportovní lyžování na dvou červených a jedné modré sjezdovce o celkové délce 2 450 metrů. Ski areál Myšák je součástí jednotného odbavovacího systému SKI CENTRUM MALÁ MORÁVKA – KARLOV. Proto u nás zakoupené jízdné můžete využít v areálech Ski Karlov a Ski Klobouk.

Kontakní informace

Telefon: +420 777 745 370

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.skimysak.cz/

 

Ski Kopřivná

Ski areál Kopřivná je provozovatelem nejdelší sjezdovky (délka trati je 1350 m) a nejnovější 4-sedačkové lanovky ze všech středisek sjednocených do jednotného odbavovacího systému, který v našem údolí přímo pod Pradědem sdružuje šest areálů se sedačkovými lanovkami a zhruba desítkou lyžařských vleků. V zimní sezóně má výborné lyžařské podmínky i pro každodenní večerní lyžování. Pro lyžaře a snowboardisty sjezdovka nabízí, pro dospělé i pro děti, několik bezpečných terénních, nejen ze sněhu modelovaných, překážek pro zábavu. Jen u nás si může každý zcela zdarma vyzkoušet bezpečné (i akrobatické) skoky do největší vzduchové doskokové matrace v ČR (BIG AIR BAG).

Kontakní informace

Telefon: +420 776 809 820

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.koprivna.cz/ski-areal/skiareal

 

Ski Klobouk

V Karlově pod Pradědem a Malé Morávce najdete kopec s největším převýšením „legendární kopec Olomoučák“. Nová 2-sedačková lanovka a krásné lyžařské terény nabízí skvělé zážitky pro lyžaře a snowboardisty. Dvě závodní sjezdovky, restaurace, skibar a skvělá atmosféra zde na vás čekají každý den.

Kontaktní informace:

Telefon: +420 555 111 111

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.skiarealklobouk.cz/cs

 

Ski Kazmarka

Zde se nachází hned dvě sjezdovky Kazmarka a Zmola. Obě svým profilem uspokojí spíše náročnějšího lyžaře. Sjezdovka Kazmarka o délka 600 m s certifikací FIS, druhá sjezdovka s názvem Zmola o délce 630 m. U dolní stanice vleku Kazmarka se nachází ski škola. Sjezdovky Kazmarka a Zmola od roku 2014 patří do systému jednotného skipasu sdruženou pod Ski arénu Karlov.

Kontaktní informace

Telefon: +420 704 069 468

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.kazmarka.cz/

 

Ski reál Čerťák

Ve Ski areálu Čerťák v Karlově pod Pradědem najdete 4 sjezdovky s lehkou a střední obtížností. Dále vám nabízí pohodlnou lanovku, restauraci přímo u sjezdovky, lyžařskou školu a školku, půjčovnu a skicrossovou dráhu a skoky pro ty otrlejší.

Kontaktní informace

Telefon: +420 775 004 089

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.certak.cz/cz/

 

Ski areál Stará Ves

Lyžařský areál v obci Stará Ves u Rýmařova, který je součástí chráněné krajinné oblasti Jeseníku, nabízí v zimě denní i noční lyžování na trase dvou sjezdovek v celkové délce 1100 m, pravidelně upravováno rolbou a desítky kilometrů upravovaných běžkařských tratí. Sjezdovka je vhodná i pro začátečníky, je tedy ideální pro lyžařské kurzy i rodiny, které by chtěly naučit lyžovat nejmenší děti. Nová, prudší sjezdovka je vhodná pro pokročilejší lyžaře.

Kontaktní informace

Telefon: +420 602 711 806

www: http://www.severkajeseniky.cz/skiareal.html

 

Ski Pawlin

Ski Pawlin nabízí 5 vleků s denním i nočním lyžováním, půjčovnu lyží a snowboardů, a také ski servis, lyžařskou školu Sherpa School a Board School a dětskou lyžařskou školku, která je vybavena lanovým vlekem a je ohrazena od okolí, aby nehrozilo nebezpečí střetu s jiným lyžařem. U dětí je upřednostňována individuální výuka zábavnou formou s pomůckami, a to vzhledem k její rychlosti, jednoduchosti, bezpečnosti a efektivnosti.

Kontaktní informace

Telefon: +420 554 273 148, +420 603 464 611

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://pawlin-karlov.cz/

 

Ski areál Praděd

Lyžařský areál Praděd – nazývaný „Moravským ledovcem “ láká především svými přírodními krásami a vynikajícími sněhovými podmínkami. Okolní terény uspokojí příznivce sjezdového i běžeckého lyžování od konce října do konce dubna. Vhodné podmínky zde najdou jak začátečníci, tak také pokročilí lyžaři. Na severních svazích Petrových Kamenů je nejvýše položené středisko v ČR: 1235 – 1445 m n. m.

Kontaktní informace

Telefon: +420 554 779 023  nebo + 420 724 708 083

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: https://www.figura.cz/ski-areal-praded/sjezdove-lyzovani/

 

Možnost provozovat vodní sporty se výrazně zlepšila vybudováním vyrovnávací nádrže Slezská Harta na řece Moravici. Velká vodní plocha s čistou vodou v krajině jen velmi málo zasažené civilizačními jevy je lákladlem nejen pro milovníky rybaření, koupání, ale zejména také pro vodní plachtění a podobné sporty. Vodákům naproti tomu je možné nabídnout jen poměrně krátký úsek řeky Moravice. V blízkosti Rýmařovska najdou zájemci o potápění nejen vhodná místa na vodní nádrži Slezská Harta, ale zejména vyhlášený zatopený břidlicový lom ve Svobodných Heřmanicích.

Jachting a půjčovny lodí na Slezské Hartě

Na přehradě Slezská Harta jsou jedny z nejlepších podmínek k provozování jachtingu v naší republice. Přehrada je členitá se spoustou zátok a má velmi dobré větrné podmínky, převládají větry západní a severozápadní. Vodní plocha je otevřená a větry mají stálý směr na většině míst přehrady, kromě dvou úseků. Maximální výška vln nepřesahuje jeden metr. Vodní proudy jsou zanedbatelné. Síla větru někdy dokáže překročit v poryvech 25m/s a v úseku zúžení za obcí Roudno směrem k největší otevřené ploše přehrady se vytvoří tryska, která proud vzduchu ještě zrychlí. Křižování proti větru a vlnám v tomto místě a za silného větru je zajímavým zážitkem. Na přehradě je spousta vhodných míst na kotvení i kýlových plachetnic, dá se dojet až ke břehu a vystoupit „suchou nohou" jsou tu zátoky, kde se dá stát bezpečně na kotvě, je zde zatím minimální lodní provoz a zátoky jsou prázdné. V sezóně se počet kajutových plachetnic pohybuje okolo 8 až 10. Délka záplavy je okolo 17 km, největší šířka 1,7 km. Voda je zde čistá a málokdy kvete. Majitelé kotví své plachetnice na svépomocně vybudovaných bójích. Na přehradě jsou prozatím čtyři kotviště, kde jsou stálé bóje a stojí tam více než dvě plachetnice. U obcí kolem přehrady se začínají postupně vytvářet podmínky pro turistiku a rekreaci - ubytovací služby, pláže, hlídaná parkoviště a další.  V zátoce vodní nádrže Slezská Harta u Nové Pláně působí od roku 2003 první půjčovna kajutových plachetnic na Slezské Hartě s výukou plaveb pro začínající i pokročilé jachtaře - Yachtsport. Nabízí nejen plavby pro jachtaře, ale i plavby pro návštěvníky Slezské Harty. Lodě jsou standardně vybaveny - záchranné vesty, vyvazovací lana, fendry, elektromotor, kuchyňské nádobí, apod. a jsou vybaveny předepsanými záchrannými prostředky.
Sezóna na Slezské Hartě začíná 1. května a končí 31. října.

V nabídce Yachtsportu jsou:

- plavby pro děti formou školních výletů. Výlety mohou být jednodenní nebo dvoudenní. V případě dvoudenního výletu je zajištěno přespání ve stanech na soukromém pozemku
- turistické plavby pro návštěvníky Slezské Harty, kteří mají zájem poznat přehradu z jiného úhlu pohledu a zkusit si, co obnáší plavba na plachetnici. Plachetnice má kapacitu 12 osob
- plavby pro začínající jachtaře

- speciální zdokonalovací plavby pro jachtaře

- plavby pro pokročilé jachtaře. Více informací na http://www.slezskaharta.eu/

Vodáctví - Řeka Moravice 

Jediným sjízdným tokem na území Rýmařovska je řeka Moravice, která pramení na svahu hlavního hřebene hrubého Jeseníku ve Velkém kotli v nadmořské výšce 1170 m n. m. Její tok dlouhý 106 km se těsně za městem Opavou vlévá do řeky Opavy. Řeka se celá sjet nedá. Postupně zde byly vybudovány dvě přehrady - nejprve Kružberk (1955) a poté Slezská Harta (1997). Vodácky se proto dají využít dva úseky. Horní úsek (pro kajaky a uzavřené lodě) vede od ústí Kotelného potoka na západním okraji Karlova pod Pradědem (km 97,7) do Malé Štáhle - obtížnost WW II !! (úzké toky s rychlejším proudem a občasnými návaly proudu na břeh a s možností překážek dobře viditelných) a dále ke Slezské Hartě (Nová Pláň, km 74) - obtížnost WW I (lehký tok s občasnými peřejemi). Tábořit je možné v Karlově pod Pradědem (km 97,7). Dolní úsek (pro všechny typy lodí) začíná pod Kružberskou přehradou a pokračuje do Podhradí, Hradce nad Moravicí a Opavy. Moravice není běžně splavná, šance na horním úseku je zjara nebo po vydatných deštích, na dolním konci pak vše záleží na tom, kdy bude přehrada vypouštět vodu - naštěstí existují předem dané termíny. Za příznivých podmínek je možné sjet i Podolský potok, který se vlévá do Moravice u Velké Štáhle. Uvádí se obtížnost WW II ve vrchní části toku a WW I v části spodní, dokumentace prvosjezdů však podle veřejně dostupných zdrojů dosud nebyla ověřena.

Potápění

V obci Svobodné Heřmanice, jedno z dřívějších významných středisek těžby štípatelných pokrývačských břidlic, se nachází zatopený lom. Jeden z bývalých lomů, dnes zatopený vodou, je oblíbeným cílem potápěčů z celé ČR, ale i z nedalekého Polska. Zdaleka viditelný lom v nadmořské výšce cca 450 m, má délku cca 500 m, šířku 50 - 70 m, hloubka je až 37 m. Vstup do vody je prudký, v roce 2007 bylo nainstalováno ocelové molo, které slouží pro dálkové plavce a rekreanty i pro potápěče. Dále byly položeny betonové panely, které v současné době tvoří schody a dá se po nich bezpečně a pohodlně sejít až k vodě. V místě není zřízeno žádné sociální zařízení ani občerstvení, stanování není povoleno. Voda není vhodná k rybaření.  Kvalita vody je sledována Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, informace lze najít na internetových stránkách www.khsova.cz. Potápěčská základna je vybavena dekompresní komorou. Kolem lomu vede cyklostezka ke Slezské Hartě. Auta se nechávají na prostorném, ale přesto často přeplněném parkovišti asi 20 metrů od vody. Ve Svobodných Heřmanicích najdete jak plnění lahví, tak i příjemné a dostupné ubytování.

Horské lázně Karlova Studánka

Státní léčebné lázně Karlova Studánka leží ve stejnojmenné obci v nadmořské výšce kolem 800 m v údolí řeky Bílé Opavy pramenící na svazích na východní straně Pradědu. Tato oblast je vedle lázeňství i známým horským rekreačním střediskem. Obec leží v centru  lesního území o velikosti více než 1000 km čtverečních, zasahujícího do rezervace v okolí Pradědu. Tato poloha včetně skutečnosti, že v blízkosti nejsou žádné velké zdroje znečištění, je důvodem, proč jsou lázně vyhlášeny jako místo s nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Vznik Karlovy Studánky je spojen se zdejšími léčebnými minerálními prameny. V 17. století došlo k prvním pokusům o jejich využití pro léčebné účely. V 18. století zde začaly růst první dřevěné domky pro léčebné koupele. V tomto období také vznikl úsměvný původní název Hinewieder, což znamená „tam a zase zpátky", německy „hin und wieder". Příčinou byl nedostatek ubytovacích kapacit, a proto se hosté museli ubytovat v okolních obcích a na léčebné koupele docházeli. Název Karlova Studánka se začal používat až od roku 1803. Rostoucí zájem o procedury vedl k tomu, že se zde začaly od roku 1782 budovat první lázeňské domy. V současné době se lázně specializují zejména na léčbu onemocnění cest dýchacích (více viz Vodní prameny - Prameny minerálních vod v Karlově Studánce.)
Středisko nabízí výborné celoroční podmínky pro rekreaci, pěší turistiku, cykloturistiku, běžecké a sjezdové lyžování (včetně večerního). V zimním období kyvadlová doprava spojuje Karlovu Studánku s dalšími známými středisky Jeseníků. V lázních jsou tenisové kurty a mimo sezónu je zde možnost zakoupení léčebných procedur. Jádro městské památkové zóny tvoří lázeňské domy, které byly postaveny v klasicistním a empírovém stylu v létech 1803-1893. Dalšími zajímavostmi jsou kaple sv. Huberta z let 1757-1758, umělý vodopád a venkovní Geologická expozice hornin z jesenické oblasti.

Kontaktní informace

Telefon: +420 554 798 111

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.horskelazne.cz/

Adresa

Horské lázně Karlova Studánka státní podnik

Karlova Studánka 6

793 24 Karlova Studánka

Priessnitzovy lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně leží v malebné poloze na svazích Studničního vrchu v průměrné nadmořské výšce 620 m. Areál Priessnitzových lázní je citlivě zasazený do krajiny a tvoří dominantu širokého okolí. Lázně mají mimořádně příznivé klimatické podmínky a umožňují léčit hosty ve všech ročních období. Ze tří stran, ze severu, západu a jihu je chrání vysoké hřebeny hor, pouze směrem na východ je údolí otevřeno do polských rovin. Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. V současné hektické době jsou Priessnitzovy lázně skutečnou oázou klidu a relaxace a nabízí určitou formu prevence proti možným chorobám. Zajímavou náplň mají i krátkodobé lázeňské pobyty, které mají za cíl zvýšit tělesnou i duševní kondici. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí lázně jedinému člověku, a to Vincenzi Priessnitzovi, zakladateli vodoléčby, který v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí, především na svazích Studničního vrchu, vyvěrá ze země na 80 registrovaných a pojmenovaných pramenů. V současné době navštěvuje Priessnitzovy lázně přes 20 000 hostů ročně.

Kontaktní informace

Telefon: +420 584 491 111

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.priessnitz.cz/

Adresa

Priessnitzovy léčebné lázně a.s.

Priessnitzova 299

790 03 Jeseník

Lázně Velké Losiny

Lázně Velké Losiny jsou jedny z nejstarších moravských lázní (zmínka pochází již z roku 1296, první lázeňská budova byla postavena v roce 1592) vznikly v místě vývěrů termálních sirovodíkových pramenů (teplota Žerotínského pramene je 36,2°). K léčebným účinkům přispívá přírodní prostředí v podhůří Hrubého Jeseníku s širokými možnostmi aktivního odpočinku, kulturního a společenského vyžití. Lázeňský areál tvoří čtyři pavilony postavené v polovině 20. století a park se vzácnými stromy a množstvím rododendronů a azalek. Lázně se od roku 1950 staly rehabilitačním střediskem pro léčbu následků neuroinfekcí, zejména dětské obrny, v současné době se léčí i obrny nervového původu, stavy po náhlých mozkových příhodách a další. V jižní části obce se nachází zámek Velké Losiny z let 1580 - 1590, který patří k nejzachovalejším památkám pozdní renesance v České republice. V přírodním krajinářském parku před zámkem je zastoupeno 140 druhů listnatých a jehličnatých dřevin. Další významnou památkou je ruční papírna, která je nepřetržitě v činnosti od 90. let 16. století. až dosud. Termální voda je využívána i pro provoz termálního koupaliště v severní části lázeňského parku s provozem od května do září. (Více viz Přírodní koupání - Termální koupaliště Velké Losiny.)

Kontakní informace

Telefon: +420 583 394 111

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: http://www.lazne-losiny.cz/

Adresa

Lázně Velké Losiny, s.r.o.

Lázeňská 323

788 15  Velké Losiny

Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov, náměstí Míru 6, Rýmařov 79501 |  email: icko@inforymarov.cz  | telefon: 554 212 381