Vysoký vodopád

Je to nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 m. Nejkrásnější pohled na něj je na jaře, když má dostatek vody.

Břidlicová jezírka

Jedná se o soustavu jezírek, která vznikla v zatopených lomech nedaleko Břidličné. Je zde naučná stezka, která informuje o historii a pověstech, a také o fauně a flóře jezírek. Vyjdete-li až na vrchol (kolem plotu místních rybářů), budete mít krásný výhled na Břidličnou.

Ztracené kameny

Skalní útvar velkých balvanů se nachází na hřebenu Hrubého Jeseníku nedaleko motorestu Skřítek v nadmořské výšce 1250 m. Jsou prvním vrcholem hřebenové trasy ve směru na Jelení studánku a Petrovy kameny k Ovčárně.

Přírodní park údolí Bystřice

Přírodní park se rozkládá v jihozápadním okraji Domašovské vrchoviny, v okolí údolí řeky Bystřice. Řeka zde vytvořila hluboké, skalnaté údolí s kaňony, skalními ostrohy, sutěmi a kamennými moři. V místech, kde pramení přítoky, se zachovaly zbytky rašelinných luk, v údolích pak vlhké louky. Na příkrých zalesněných svazích se prosadily kvalitní lesní porosty, místy velmi připomínající prales. Na území přírodního parku nechybí chráněná území. V přírodní rezervaci Hrubovodské sutě rostou společenstva bučin, jedlobučin a suťových lesů, mezi nimiž se skrývají ohrožené druhy planě rostoucích rostlin a živočichů. Přírodní památka Kamenné proudy u Domašova u Města Libavá a Domašova nad Bystřicí se může pochlubit ukázkou mrazových srubů, kamenných moří a sutí. K zajímavostem, které dotvářejí osobité kouzlo údolí řeky Bystřice, patří i vysoké mosty a tunely železniční tratě Olomouc – Krnov, která se vine vysoko nad řekou, aniž by jakkoliv narušovala přírodní krásy krajiny. Nejvíce však turisty láká čtyřkilometrový úsek mezi železničními zastávkami Jívová - Hrubá Voda - Smilov. Údolí řeky zde překvapí svou divokostí. Ze svahů porostlých lesy trčí četné skalní výchozy a kolem hučící vody musíte procházet jen po úzké lesní cestě.
Bránou do přírodního parku je město Velká Bystřice. Tady si návštěvník může prohlédnout kostel s gotickým kněžištěm, který byl přestavěn do barokního slohu koncem 17. stol. Velmi oblíbené a významné je na okraji přírodního parku poutní místo Svatý Kopeček, kde stojí chrám Navštívení Panny Marie. Na své si přijdou i milovníci zvířat, protože nedaleko láká výletníky Zoologická zahrada Olomouc. V obci Domašov nad Bystřicí si můžete v zimě za příznivých sněhových podmínek zalyžovat na sjezdovce s vlekem dlouhým 350 m.

Mokřiny u Krahulčí

Mokřiny u Krahulčí je přírodní rezervace, kterou najdeme severozápadním směrem od obce Krahulčí. Zdejší přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 2001, a to na rozloze 3,24 hektarů. Oblast se nachází v nadmořské výšce 594 až 600 metrů, mezi dvěma přírodními parky - Údolí Bystřice a Sovinecko.
Přírodní rezervaci Mokřiny tvoří mokřady kolem Trusovického potoka, na kterých se daří kriticky ohroženému druhu stračku bahenního a dalším rostlinám, vyskytuje se zde i skokan hnědý. V důsledku přirozené obnovy rostlin probíhá na loukách pravidelné kosení. Nedaleko rezervace roste bohatá populace podmáčených smrčin a vrbových křovin.

Evropské rozvodí Odra – Dunaj

Hlavní hřeben Hrubého Jeseníku tvoří hlavní předěl evropského rozvodí Odra - Dunaj a tím i hranici dvou úmoří (Baltského a Černého moře). Rozhraní mezi povodím řeky Opavy, přítoku Odry a řeky Moravy, přítoku Dunaje, ze sedla Skřítek na jižním zakončení hlavního hřebene pokračuje jihovýchodním směrem přes jižní okolí Rýmařova, místní části Ondřejov a Stránské okolím Ryžoviště do velmi plochého sedla mezi obcemi Lomnice a Dětřichov nad Bystřicí a k vrcholu Slunečné.

Partneři Turistického informačního centra Rýmařov